10/recent posts

6 Mart 2017 Pazartesi

Zülfü Livaneli - Huzursuzluk


Zülfü Livaneli
Huzursuzluk
Doğan Kitap
Sayfa Sayısı : 160

Arka Kapak : Merhamet zulmün merhemi olamaz!
İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer. 

 Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

 
Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Alıntılar :     

👉"Eski bir Arap şiiri geliyor aklıma; Asil insanların en neşeli zamanlarında bile bir hüzün vardır, daha düşük ruhlar ise en sefil zamanında bile neşelidir."

👉Her insanın içinde iyi ve kötü, yan yana durur. Hangisini beslersen o galip gelir."

👉..zaten hayatta normal olan huzursuzluk durumudur, huzur ise çok ender yakalanan geçici anlardır olsa olsa."

👉İnsanlık ağacının kırılmış dalıyız.

👉Tüketen insanın üreten insandan daha değerli olduğu bu yanlış ve ahlaksız döneme tahammülüm kalmamıştı artık.

👉Babaannemin göğsünde ceylan dövmeleri vardı; bir keresinde sormuştum niye yaptın bunu babaanne, diye, içim sıkıldığında göğsümde gazeller uçsun cevabını vermişti.

Yorum : 

Herkese Merhaba 😊

Geçenlerde evime yakın bir NT mağazasına gittim dosya almaya , orada tüm kitaplarda  3 al 1 öde kampanyası olduğunu gördüm.Hemen hemen 1 saat dolaştım kitaplara baktım ama hiç içime sinen bir kitap olmadı.Okuyacak da kitabım yoktu.Sonra Zülfü Livaneli dikkatimi çekti ve bu kitabı seçtim tabi bu üç'e tamamlayamadığım için sadece bunu aldım.Bu arada bu kampanya tüm mağazalarda geçerli ve mart ayının sonuna kadar devam ediyormuş.💃💃

Gel gelelim kitap yorumuna ,
Daha önce Zülfü Livaneli okumadığım için çok genel olarak bir yorum yapamayacağım..Aslında Son Ada kitabını merak etmiştim ama almadım.Sanırım bu kitap iyi bir başlangıç oldu.Kitap tek kelimeyle harikaydı.
Öncelikle söylemeliyim ki , kitabı elinizden bırakamayacaksınız çünkü akıcılığı ,yarattığı karakter ve anlattığı hikayeyle sizi içine çekiyor.Kitabı çok beğendim.Sanırım Mardin'i de beğendim ben 😎
İbrahim'in anlattığı , çocukluğunun geçtiği , lezzetli yemek ve eskilerden çok içilen şarabını beğendim.
Kitap da bilmediğim ve bende merak uyandıran Ezidiler den bahsetmeden geçmeyeceğim.Daha önce duymadım.Bir fikrim yoktu bu yüzden bende çok merak uyandırdı.Özellikle beni melek olarak bildikler Tavus Kuşu meraklandırmıştı ve internetten ufak bir göz gezdirdim 🙈
Aslında kitabın bir yerinde okuduklarıma çok sinirlendim ve üzüldüm.Sonra farkettim ki aslında olan bir şey bu yazılanlar bir yerde yaşanıyor.Bir yerde insanlar inançları yüzünden ölüyor işkence görüyor.Ve ufak bir umut ışığını takip edip , dağ taş aşıp başka bir ülkeye sığınıyorlar.
Yaşadıkları çok acı , çok lanet ve pis bir şey. Kısacası kitabı nereden tutsan bize yani  insanlığa çıkıyor.
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
4 yorum:
 1. Livaneli benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Huzursuzluk'u sipariş ettim, geldiğinde hemen okuyacağım. Yazarın tarzını sevdiysen Leyla'nın Evi, Kardeşimin Hikayesi, Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm kitaplarını da tavsiye ederim. Ben en çok onları sevmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet tarzını sevdim.Bir sonraki siparişimde bunlardan birini söyleyeceğim :) Tavsiye için teşekkürler

   Sil
 2. Livaneli'nin okuduğum ilk kitabı ama kesinlikle son olmayacak. Çok beğendim. Ama bu kitabı güzel kılan başka bir şey varsa da onun da siz "Sonra farkettim ki aslında olan bir şey bu yazılanlar bir yerde yaşanıyor" diyerek özetlemişsiniz. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de ilk Livaneli kitabım ve eminim ki devamı gelecek.Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :)

   Sil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa