10/recent posts

28 Mart 2017 Salı

Stefan Zweing - Olağanüstü Bir GeceStefan Zweıg
Olağanüstü Bir Gece
İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı : 80

Arka Kapak : 
Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Alıntılar :   

👉Denizde susuzluktan ölen biri gibiyim.

👉Ah, tekrarlamak tutkuyu bile nasıl monotonlaştırıyor.

👉Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık.

👉Eğer nasıl biri olduğumu bilseydiniz, şu anda beni selamlarken yüzünüzde gördüğüm o tatlı, dostane gülümse kim bilir nasıl donup kalırdı dudaklarınızın kıyısında.

Yorum : 

Herkese Merhaba :)

En son kitap alışverişime indirimden yararlanarak iki tane Zweing kitabı eklemiştim.Ben daha önce okuduğum kitaplarını çok beğenmiştim.Yazarın kendine has tarzı hoşuma gitmişti.Bu kitabı yanımda taşıyalı on gün oldu itiraf etmeliyim.Kitap sayfası az ben bunu bir oturuşta bitiririm diye düşündüm ama öyle olmadı yaa 😅😅
Neyse ki sonunda son sayfaya gelebildim.Kitabın konusuna gelince ; Halkın üst kesimlerinden bir burjuvanın git gide kaybettiği duygu ve hislerini yavaştan fark etmesi.Artık olaylara tepki vermemesi , bir monotonluğa geçtiğini anlıyor.Daha sonra bir gün dışarı çıkar ve yaşadığı olaylardan sonra  bu donuk duygularının aksine adrenalin ve korkuyu hisseder.Bu duyguları hissettikçe de kendi sınırlarını zorlamaya başlıyor.

Aslında ilk  sayfalar da ''olağanüstü gece '' den bahsedince ben  kafam da daha trajedik bir olay canlandırmıştım.Yazarın en sevdiğim özelliği ise olayı çok iyi betimleyip okuyucuya aktarması benim yazarda en beğendiğim özellik.Örneğin , hani bir olayı uzun araya zaman katarak yazan yazarlara göre , bir günü hatta saat dilimini bile okuyucuya en iyi şekilde betimleyerek yansıtması çok güzel.

Kitabın konusunu beğendim.Aslında kitabın sadece son sayfalarını beğendim.Akıcılık konusunda ben zorlandım.Yani aslıda gözüm bu aralar hep 'bölümlü' kitaplara alıştığı için , bu kitap da bir boşluk bir ara aradım.Hele hele benim için öyle oturup bir saatte bitirebileceğim bir kitap değildi.


Yazarın Daha Önce Okuduğum Kitaplarına B U R A D A N ulaşabilirsiniz.

Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
20 yorum:
 1. çok güzel yazı emeğine sağlık banada beklerim:)

  YanıtlaSil
 2. Zweing kitapları biraz zor okunuyor, tecrübelerle sabit. Bu arada sürekli seyahat halinde misin? Yine bir otobüs içerisinde çekilmiş bir foto ile karşımızdasın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben onun o zorluklarını severek okuyorum ya 😂
   Dikkatiniz için teşekkür ederim sevgili cahil okur 😎
   Okumalarımı iş e giderken serviste yapıyorum o yüzden hep yolculuk resimleri var bende 😁😁

   Sil
 3. Merak ettiğim bir kitap. Zweig kitaplarından ilk Satranç'ı okuduğum için diğer kitaplar o mertebeye ulaşamıyor :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) İyi bir kitap ile başlangıç yapmışsın ya ondandır diğerlerini de denemelisin ama :)

   Sil
 4. Zweig'ın kalemini çok sevdim ben. Bunu da okuyacağım.

  YanıtlaSil
 5. Şu ana kadar okuduğum Zweig kitapları (satranç ve bir kadının yaşamından 24 saat) beni hiç hayal kırıklığına uğratmadılar. Sırada Olağanüstü Bir Gece var. Umarım elimde çok sürünmeden okuyabilirim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de öyle işte ama :) Umarım sen daha kısa sürede bitirirsin

   Sil
 6. hımmm bu yazar bizim ülkede çok seviliyor yaa :) ben de, bir kadının hayatından yirmidört saati okumuştum iyiydi :) bu kitabı bilemedim şimdi bak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir kadının hayatından yirmidört saat çok keyifle okumuştum.Ama bu kitabında aynı performansı kendimde göremedim.:)

   Sil
 7. Bu yazarın iki tane kitabını okudum ve çok beğenmiştim. Bu kitabını da listeme ekleyeceğim.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Zweig benim en sevdiğim yazarlardan biri. Senin okuduğun üç kitabını ben de okudum. Olağanüstü Bir Gece'yi de bu ay okumayı planlıyorum. Hatta arkadaşlarla her ay bir Zweig okuma etkinliği yapmayı planlıyoruz. Katılımını bekleriz :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumunu da çok merak ettim şimdi.Ve ayrıca çok isterim katılmayı : )

   Sil
 9. Yazarın bir iki kitabını okumuş ve çok sevmiştim, o zamandan beri başka kitaplarını okumak var aklımda, bu kitabını bilmiyordum, paylaşımınız için teşekkürler, bu arada blogunuz çok güzel, hemen takibe aldım ben de, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Öncellikle hoş geldin blogumu beğenmene çok sevindim.
   Sanırım tahminimden fazla Stefan Zweing okuyan var bu beni mutlu etti :))

   Sil
 10. Zweig'in kitaplarında ben de beklediğimden daha basit olaylar karşılaşıyorum, bu nedenle sanırım beni pek etkilemiyorlar :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa ilk defa bu şekilde etkilenmeyen biri duydum :)

   Sil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa