10/recent posts

14 Mart 2016 Pazartesi

Ray Bradbury - Fahrenheit 451


Fahrenheit 451
Ray Bradbury
İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı : 242
Satın Al : Kitapyurdu | İdefix

Arka Kapak : Belirsiz bir gelecekte, özel yanmaz giysileriye 'itfaiyeciler' i kimi evlere düzenledikleri baskınlarda içinde su yerine gazyağı bulunan hortumlarla evlerde ele geçirdikleri kitapları yakarlar. 'İtfaiyeciler'in tek görevi budur. İşini seven bir itfaiyeci' olan Guy Montag, bir gün bir genç kızla karşılaşınca kafasında o güne kadar hiç sorgulamadığı sorular uyanmaya başlar. Kitaplar nasıl şeyledir, insanların birlikte yanmayı bile göze aldığı bu kitaplarda neler vardır? Montag artık işini, eşini ve tüm yaşamını başka bir gözle değerlendirmeye başlar. Kitapları düşünür ve her kitabın arkasında bir insanın varlığını duyumsar, çünkü her kitabı bir insan düşünüp yaratmıştır. Montag bundan sonra, yakmak için girdiği evlerden kitap çalmaya başlar ve gelişen olaylar sonucunda yasa dışı, aranan bir suçlu durumuna düşer.

Alıntılar : 
Cildine bakarak bir kitap hakkında hüküm verme.

Sadece söylemek zorunda olduğum şeyleri dinleyecek birini istiyorum.

Artık çiçeklerin, kara toprak ve bol yağmurla yetişmek yerine, çiçeklerin sırtından geçinmeye çalıştığı bir zamanda yaşıyoruz.


Kitaplar bir tür depo gibidir ve biz onlarda unutacağımızdan korktuğumuz şeyleri saklarız.

Dünyanın en güzel poleni olan ve insanda edebi bir alerji yaratan kitap tozu


                                                            ★

Yorum : 

Öncelikle hepimizin başı sağ olsun artık ülkemizdeki olaylara tepki veremez olduk sanki alışkanlık haline gelmiş , sanki alelade bir olaymış gibi dillerde hep aynı slogan ...
Allahım geride kalanlara sabır versin...


Fahrenheit 451, Ray Bradbury'nin 1951'te ilk defa basılan ünlü bilim kurgu romanıdır. Baskıcı bir gelecek toplumunun anlatıldığı bu kitap aynı zamanda distopya olarak da sınıflandırılabilir.
Eser, kitapların itfayeciler tarafından yakıldığı, insanların sadece televizyonda beyin yıkayıcı şovlar izlediği ve kitap bulundurup düşünen insanların yok edildiği bir gelecekte geçmektedir. Kitap adını, kağıdın 451 Fahrenheit'ta tutuşması gerçeğinden almaktadır. Aynı zamanda ünlü Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından da sinemaya uyarlanmıştır ancak Truffaut kendi yorumunu katmayı tercih etmiş ve kurguda bazı değişiklikler yapmıştır. Bu film Türkiye'de "Değişen Dünyanın İnsanları" adıyla gösterime girmişti.

Fahrenheit 451 indirimden aldığım kitaplardan bir tanesiydi.İlk olarak bunu okumaya başladım.Kitabın konusunu çok beğendim.Sonunu daha çok aslında.Kitabı okurken ' acaba birkaç yıl sonra bizim de durumumuz böyle olur mu 'diye düşünmeden edemedim.Tabi ki bir cevap bulamadım.Eğer kitabı okursanız kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir kitaptı ve beni rahatsız eden herhangi bir unsur yoktu.

Kitabın Farklı Basımları : 


Değişen Dünyanın İnsanları Filminin Fragmanı
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
6 yorum:
 1. Yıllardır alıp okumak istediğim ancak nedense bir türlü okuyamadığım bir kitap Fahrenheit. Beğeneceğimden eminim ama bir türlü nasip olmuyor :)

  YanıtlaSil
 2. Kitabın konusu gayet güzelmiş. Montag'ın doğru yolu bulması da beni sevindirdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Montag adeta anka kuşu gibi küllerinden doğdu :) Kitabın konusu gerçekten çok güzel

   Sil
 3. kitabın adı bile çok hoş ya ne biliym ilgi çekici :) bende de uzun zamandır var ama bi türlü başlayamadım. du bakalım öne çekelim biraz :)

  YanıtlaSil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa