10/recent posts

14 Kasım 2015 Cumartesi

Stefan Zweig - Bir Kadının Hayatından Yirmi Dört Saat

Bir Kadının Hayatından Yirmi Dört Saat
Stefan Zweig
Akılçelen Kitaplar
Sayfa : 96

Arka Kapak : 

Tutkunun nasıl öngörülemez, nasıl dönüştürücü bir kuvvet olduğunu izliyoruz Stefan Zweig'ın usta kaleminden. Bir kumarbazın ve bir kadının tutkusu yirmi dört saatliğine karşılaşıyorlar. Çarpışmaya benzer bu karşılaşmanın sırrı yıllarca suskun bir yürekte yaşıyor, ta ki ertelenmiş bir yüzleşmeye, arındıran bir itirafa dek. Tek bir günün insan yaşamında kaplayabileceği yere; bazı günlerin tüm ömre, tüm günlere ve tüm zamanlara bedel olduğuna dair sarsıcı bir itiraf bu.


Alıntılar : 


Çocuklarımın bana ihtiyacı kalmamıştı, kendimden vazgeçmiştim, belli bir hedefi kalmayan her hayat bir hatadır.

...fakat hiçbir şey, yeryüzündeki hiçbir şey bir insanın çaresizliğini, kendisinden böyle tamamen vazgeçtiğini, canlı bir ölü haline geldiğini bu hareketsizlik kadar sarsıcı bir şekilde ifade edemez.

Meslek seçmem gerekiyorsa, savunma cephesinde olmayı yeğlerim. Şahsen insanları mahkum etmektense, anlamak beni daha mutlu kılar.


Yorum : 
Stefan zweig 'ın okuduğum üçüncü kitabı ile karşınızdayım.Sanırım yabancı yazarlardan favori yazarım olacak kendileri.Bu kitabını Tüyap ' dan almıştım.
Yazarın bu kitabındaki sadeliğine bayıldım.Aslında bakılırsa çok kalabalık bir olay örgüsü yok , kitabın başlığında da olduğu gibi bize bir kadının yirmi dört saatini anlatıyor.Ama yazarın en sevdiğim özelliği ise böyle normal bir konuyu öyle güzel bir biçimde betimlemesi , karakterlerin duygu ve düşüncelerini bize net anlatması kitabı okurken benim hayal dünyamda canlanmasına sebep oluyor.Güzel ve etkileyici bir kitaptı daha önce Stefan Zweig okumadıysanız bu kitap ile başlıyabilirsiniz .
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa