10/recent posts

24 Ekim 2015 Cumartesi

Betty Mahmudi - Kızım Olmadan Asla
Kızım Olmadan Asla
Betty Mahmudi
Sonsuz Yayınlar
Sayfa Sayısı : 327

Arka Kapak :Betty, Amerika'da uzun yıllar yaşamış bir doktor olan Mudi ile evleniyor ve Mehtap adında bir kızları oluyor. Humeyni rejimiyle birlikte İran'a dönmek için yanıp tutuşan Mudi, kısa bir tatil vaadiyle, kızıyla karısını doğduğu ülkeye götürüyor. Ancak tatil, yaşam boyu tutsaklığa dönüşüyor. Yeraltı örgütleri Betty'yi bu umutsuz durumdan tek bir koşulla kurtarabileceklerini söylüyorlar; özgürlüğü uğruna, kızını kocasının yanında Thar'da bırakmasını istiyorlar ondan. Kızının, kadınların her türlü haklarının ellerinden alınmış olduğu bu bağnaz ülkede büyümesini istemeyen Betty, Mehtap ile birlikte İran'dan kaçabilmek için umutsuz bir savaşım veriyor. Yaşanmış bir öyküyü dile getiren ve komşu ülke İran'da geçen bu ibret alınması gereken belgeseli soluk soluğa okuyacaksınız.

Alıntılar : 


  Babamın sürekli olarak yinelediği, "İradenin olduğu yerde çare tükenmez" cümlesini geçirdim aklımdan.

Yorum :

Herkese Merhaba ,
Betty Mahmudi'nin gerçek hayat hikayesini anlattığı bu kitabı CarrefourSa dan almıştım.Kitabı çok beğendim bu aralar okuduğum en sürükleyici kitap.Özellikle de bir annenin verdiği bu mücadele beni çok etkiledi.Anneliğin verdiği özel bir içgüdü bu sanırım , ister istemez kendimi o kadının yerine koydum.Kitap da tabi ki beni sinir eden nokta kadının kocasının davranışları.Karısını çok sevmesine rağmen orada ki yaşantıya ayak uydurması için kadına baskı yapması sinir bozucuydu.Bir de olayları tam olarak okuyucuya yansıttığı için bende çok merak uyandırdı.Ayrıca merak ettiğim diğer nokta işe kaçışından sonra neler yaptığıydı onu da sağolsun Vikipedi cevapladı.
Ülkesinde kendi durumda olan kadınlara ve zor durumda olan çocuklara yardım etmek amacıyla bir vakıf kurmuştur.Ayrıca kitabın 1991 da yayınlanan bir filmi de bulunmaktadır.

Son olarak kitap hakkında düşüncelerini benimle paylaştığı için Teyzeme buradan teşekkür ediyorum .

Filmden Görüntüler ;


                           
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa