10/recent posts

13 Eylül 2015 Pazar

Derviş Şentekin - Beş Parasızdım Ve Katilimi Arıyordum

Beş parasızdım ve katilimi arıyordum
Derviş Şentekin
Kırmızı Kedi Yayınevi
Sayfa : 240

Arka Kapak : "Bekir Tunç sağ elindeki silahı Oğuz Abi'ye, sol elindekini bana doğrultmuştu. Tabancamı iki elimle kavradım. Tetiği çekmemek için kendimi zor tutuyordum. Dudaklarının kenarından sarkan bıyıkları aralandı, acıyla sırıttı, gözlerime dik dik baktı.


'Ben seni gebertmemiş miydim lan velet' dedi boğazından gelen bir hırıltıyla.

'Bu işler satranç oynamaya benzemez, demiştin ama yanılmışsın salak Bekir' dedim alaycı bir sesle. 'Bu işler tam da satranç gibidir.'

Birbirine karışan üç el silah sesi, geniş ovanın üzerindeki boşluğa yayılıp yıldızlara doğru yükseldi."

Derviş Şentekin daha ilk romanında durmuş oturmuş bir yazar kimliğinde. Kitap polisiye çizgisini koruyarak, psikolojiye ve Türkiye'de yakın dönemin siyaset karanlığına açılıyor. Etkileyici tahliller ve yorumlarla bezeniyor. 
-Selim İleri-

Demokratik kitle gösterilerinin silahla bastırıldığı, işkencenin alenileştiği, çetelerin, cinayetlerin ve şiddetin estetize edildiği, racon kesmenin hayranlık yarattığı, bütün o sahte kahramanların, karanlık ilişkilerin ve derin bağlantıların vatan millet aşkına yüceltildiği bu ülkede "siyasi" olana sırt çevirerek küçük burjuvaların kimlik sorunlarına kapanan edebiyatımıza bir eleştiri olarak okunmalıdır bu kitap.
-A. Ömer Türkeş-

Derviş Şentekin'den, Amerikan kara romanlarına taş çıkartacak bir yapıt. Türkiye'de polisiye türün gelişmişliğinin bir kanıtı da sayılacak kitap, sadece türün meraklılarının değil, tüm kitap kurtlarının okuması gereken bir metin. 
-Ahmet Ümit- 
(Tanıtım Bülteninden)

Alıntılar :
** "Dünya çok güzel bir yermiş ben de yaşamaya geldim. Hepsi bu" diyor.

** ''Sonrası bu işte.Adam gidince ben de eski aşklarıma,şiirlere,romanlara geri döndüm''.

**''İyi biri olmanın cezasını çekiyoruz hepimiz''.


Yorum : 
Herkese Merhaba , Serinin son kitabını da bitirdim.Bu kitabı pek sevemedim , çünkü kitabın yarısına kadar ilk kitap daki olaylar vardı.Sadece bir iki karakter eklenmiş kitaba ve ilk kitap daki olayın sonuca varmasını okudum.Aslında ilk kitap da katilin kim olduğunu biliyoruz.Bu kitap da katilin çevirdiği dolaplar yer alıyor.Yani bana göre ikinci kitap daha derine inip olayları daha detaylı bir şekilde bize yansıtıyor.Kitap da üzüldüğüm bir nokta ise ilk kitap da çok sevdiğimin Cengiz karakterinin ölmesi , aslında o ölmesinin bizim esas oğlanın gözüyle okumak üzdü beni.Son olarak bizim esas oğlan katilini buluyor , güzel kadınla birlikte oluyor ve artık beş parasız değil işte bu         '' mutlu son ''  :))


Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa