10/recent posts

16 Ağustos 2015 Pazar

İlhami Algör - Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku


Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
İlhami Algör
İletişim Yayınları
Sayfa : 65


Arka Kapak :  
"Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?" dedi. "Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı." "Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku," dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. "Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku," dedi, arkasını dönüp gitti. Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor... Bülbülün çilesi, yazarın zulası... İnceden sarma bir sigara, inceden bir bardak... Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz.

İlhami Algör, alelacayip aşkların ve oyunbazlığın, hüzünlü dolambaçların yazarı. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İtalyan Yokuşu'ndan aşağı, rüzgâra asılıp Tophane'ye inen roman. Avaramu! 
(Tanıtım Bülteninden)

                                                                            ★

Alıntılar : 

-- “Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?” dedi. “Herif rüzgarı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı.” “Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku,” dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. “Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku,” dedi, arkasını dönüp gitti.

** “Artık sevdiğim kadını özlemek ve akşamaları ona hikayeler vermek için, sabahın kör vakitlerinde, şehrin bir yerlerine giden adamın hikayesine devam edebilir miydim ? Edemezmişim gibi geliyordu. Bilmiyordum.”

-- “Tütünümü, anahtarımı aldım, evden tam çıkıyorum, bir şeyin eksik olduğunu, eksik olanın ruhum olduğunu fark ettim. önemsemedim.”

** “Ağlamayan kadın, ağlatacak kadındır.”

** '' Ulan dedim ''bu milletin tarih kitabına ihtiyacı yok.Şarkıları peşpeşe diz, koy, kasete ver radyodan.''

                                                                               ★

Yorum : Avaramu !! diye başlamak istiyorum.Bu nasıl bir güzel kitaptı bana göre.Çünkü okuyucuların bir kısmı 'çok beğenmiş ' bir kısmı 'hiç beğenmemiş' bir kısım ise ' ehh işte 'diyor.Türü kısa roman olarak geçen kitabın konusundan kısaca bahsetmek 58 sayfadan oluşan bu kitap  , Ana karakter Arifin , Müzeyyen'e karşı hissettiği derin duyguların ve artık sıkıcı bulduğu hayatında , bu tutkuyu mantıklı bir yere koyamayışının hikayesidir.Hem de , pek öyle ''mutlu '' denilebilecek bir sona sahip değildir.Çünkü bu bir aşk hikayesi değil , ayrılık hikayesidir.Kitabın devamı olan Albayım Beni Nezahat İle Evlendir kitabını da en kısa zamanda okumak istiyorum :)

Ayrıca kitabın 2014 yayınlanan başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğullarının yer aldığı bir filmi mevcut oda en kısa zamanda izlenecektir. :)
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
1 yorum:
  1. Bu tarz kitapları seviyorum ve bu kitabı da çok merak ettim açıkcası.Aklımda bulunsun:)

    YanıtlaSil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa