10/recent posts

26 Ağustos 2015 Çarşamba

Stefan Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının MektubuBilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Stefan Zweig
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 62


Arka Kapak : 
Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920'li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun "gönderen"inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: "Sana, beni asla tanımamış olan sana". Kadın büyük tutkusunu hep bir "bilinmeyen" olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde "taraflar" değil, sadece tek bir "taraf" vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda "mutlak aşk" kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!


                                                                            ★


Alıntılar : 

** Ölmüş olan biri artık hiçbir şey istemez, sevilmeyi de, kendisine acınmasını da, teselli edilmeyi de istemez.

** Seni sen kim isen o olarak seviyorum, sıcakkanlı ve çabuk unutan, kendini veren ve sadık kalmayan, seni yalnızca her zaman kim idiysen ve şimdi de hala kimsen o halinle seviyorum.

** Yeryüzünde hiçbir şey kuytuluklardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz.


Yorum : 
Herkese Merhabaa :)

Daha iki ay önce kitap okuyamama durumdaki arkadaşlarıma ufak tavsiyeler verirken , şimdi ben tam da o durumdayım.Pek çok etkenden dolayı normal okuma tempomu düşürdüğüm farkındayım o yüzden buna bir engel olarak hiç okumama yerine daha ince kitapları okumayı tercih ediyorum.Stefan Zweing'in ilk olarak Satranç kitabını okumuştum.Benim çok hoşuma gitmişti.Bilinmeyen bir kadının mektubu kitabını da beğendim.Kitap da platonik aşık bir kadının isimsiz mektubu yer alıyor.Uzun yıllar bunu kendi içinde yaşayan kadın , en sonunda bir acının patlak vermesiyle sevdiği adama bu mektup yazıyor.Tabiki olaylar olaylar :))

Kitabın yayınlanmış bir filmi de var :)

Stefan Zweig 'ın okuduğum ikinci öyküsü bunu da beğendim.Eğer platonik bir aşkın nasıl yaşandığını ve ya  nelere sebep olduğunu merak ederseniz bu kitabı okumalısınız :):)Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
2 yorum:
  1. Rabia sonu intihar ile bitmiyor diğer öykülerinde olduğu gibi demi? Amok Koşucusu beni cidden ruhen yordu da ondan Stefan Zweing diyince biraz çekiniyorum

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu öyküsünde çekinmene gerek yok :) Kadın mektubun sonlarına doğru ölümü hakkında bir şeyler diyor ama etkileyici bir intihar yok ortada

      Sil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa