10/recent posts

3 Temmuz 2015 Cuma

Haruki Murakami - İmkansızın Şarkısı


Haruki Murakami
İmkansızın Şarkısı
Doğan Kitap
Sayfa Sayısı : 352

Arka Kapak : Bir yolculuk sırasında Beatles'ın "Norwegian Wood" adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo'da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. "İmkânsızın Şarkısı" yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami'yi dünyaya tanıtan roman "İmkânsızın Şarkısı". 

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen "İmkânsızın Şarkısı"nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor


Alıntılar : -  Birisine yazabilmek iyi bir şey. Gerçekten de düşündüğünü birine söyleme isteği duymak,masanın başına geçmek,kalemi eline alıp böyle yazabilmek, olağanüstü.

Sana bir öğüt verebilir miyim?
-Elbette
Kaderinden yakınma. Bunu aptallar yapar.
-Unutmayacağım bunu,

- Anlaşılmak istediğim insanlar var. Ne var ki, bence başkalarının bir dereceye kadar beni anlamamaları, kaçınılmaz. Ben onların beni anlamasını sağlamaya uğraşmaktan vazgeçtim.

Yalnızlığı kimse sevmez, bilirsin. Ne var ki ben, arkadaş edinmek için çaba harcamam. Çünkü ne olursa olsun, hayal kırıklığı gelir arkasından…

Yorum : İmkânsızın Şarkısı (Noruvei no mori), tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip Japon yazar Murakami’nin en ünlü ve en çok tavsiye edilen kitabı. Dilimize İmkânsızın Şarkısı olarak çevrilmiş ancak kitap adını Beatles grubunun ünlü şarkısı Norwegian Wood’dan almakta.Bu kitabı kış okuma şenliği için almıştım ve kitabı 3-4 defa okumaya niyetlenmiştim sonunda okudum ve bitti.Fazlasıyla duygu geçişleri içeren bir kitap , sade bir dil ve basit ama derin anlamlar içeren cümleler.Öncellikle,ikili ilişkiler o kadar sade ve normal ki hiç bir abartma söz konusu değil.Karakterlerini sevdim , onların yaşadıklarını ve hissettiklerini okuyucuya kusursuz yansıtan yazarı sevdim,bana göre öyle ''çerez'' niyetine okunabilecek bir kitap değil çünkü içinde gerçekten sizi etkileyebilecek kısımlar yer alıyor , İçinde güzel şarkıların ve kitapların geçmesi beni ayrı bir sevindirdi. A M A  eklemeliyim ki , kitapta fazlasıyla seks,alkol,ruhsal dengesizlikler yer alıyor.Bu konuda rahatsız olan birisinin kolay okuyabileceği bir roman değil.

Kitabın bir film mi de mevcut ama ben izlemedim.

Kitap da geçen ve benim beğendim şarkılar ;

Cream - White Room

The Beatles- Here Comes The Sun

The Beatles-Norwegian Wood

The Beatles - The Fool On The Hill

BOBBY VINTON-BLUE VELVET

Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa