10/recent posts

30 Temmuz 2015 Perşembe

Sarah Jıo - Elveda Haziran


Elveda Haziran
Sarah Jıo
Arkadya Yayınları
Sayfa sayısı : 352

Arka Kapak : Bir varmış, bir yokmuş, hâlâ içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış…

Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış… İyi geceler aydede, iyi geceler kırmızı balon, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.
June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi'ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June'un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir. 

Elveda Haziran, bugününüzü sorgulayıp geçmişinize merhaba diyeceğiniz, ne kadar imkânsız gibi görünse de çıkış yollarının çok yakınımızda olduğunu gösteren bir Sarah Jio romanı. 

"Elveda Haziran… Aile bağlarına ve bağışlamaya dair son derece ilgi çekici bir hikâye." 
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)Alıntılar : 

-- "Ne kadar vahim görünürse görünsün, hiçbir durum umutsuz değildir."


-- '' Düşünsene; Hayatlarımız ne şartta olursa olsun, hangi sevinci ya da hangi üzüntüyü yaşıyor olursak olalım, ay her gece bizi selamlamak için boy gösteriyor. Nedense bunu çok teselli edici buluyorum.''

-- ''
Kardeşliğimizi korumak adına gururumu bir kenara bıraktım. Çünkü insanın kız kardeşinin bir yabancı gibi görebildiğinden bir dünya hayal edemiyorum. Bu yüzden bekliyor ve umut ediyorum.''

-- ''
Amy kitaplardan fazla hoşlanmıyor."
Ruby yüzünde ciddi bir ifadeyle kitabı yeniden açtı." Zamanla sevecektir."dedi. "Sevmek zorunda. Kitapsız bir hayatın amacı nedir ki?"

--"Ama her güzel şeyin olumsuz bir tarafı olduğunu hatırlatmak isterim. Bizim görevimiz, kötünün iyiyi bozmasına izin vermemek."


Yorum :  

Uzun zamandır Sarah Jıo'nun kitaplarından okumuyordum.Benim favorim Bögürtlen Kışı kitabıydı bir iki kitabından sonra bana göre kendini tekrar ettiği için pek de okuyasım yoktu açıkcası ama bu kitap ile ilk başlarda okuduğum da hissettiğim heyecan ve merak duygusu benimleydi.Kitabın konusunu hele hele kitabın geçtiği ortamı beğendim.Benim aklıma ''Mesajınız Var '' filmindeki kitapçı geldi.Kitabın içinde yer alan mektuplar merak uyandırıcıydı.Dikkat ederseniz kitabın sonundaki sırrı çözmüş oluyorsunuz ve yüzünüzde kocaman bir gülücük.Kitabın içinde Margaret Wise Brown 'un yazdığı çocuk kitaplarının isimleri yer alıyor.Kitapları incelediğimde çizimleri gerçekten çok güzel.Ayrıca kitap da sürekli geçen İyi geceler Aydede kitabındaki sayfaları incelemek için tıklayınız.

Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa