10/recent posts

29 Haziran 2015 Pazartesi

Agatha Christie - Sensiz Bir İlkbahar


Sensiz Bir İlkbahar
Agatha Christie
Altın Kitaplar Yayınevi
Sayfa Sayısı : 240


Konusu : Romanda, Irak'ta yaşayan kızını ziyaretten dönen orta yaşlı bir İngiliz kadının trenini kaçırdığı için çölün ortasındaki bir handa zorunlu bekleyişi sırasında kendi iç yolculuğuna çıkışı anlatılıyor. İlk başta son derece güçlü, sağlıklı ve belki biraz aşırı 'düzgün' bir kadın gibi tanıdığımız Joan Scudamore, burada hiç beklemediği bir şekilde karşılaştığı eski bir kız arkadaşıyla ettiği sohbetin ardından, aslında yaşamının hiç de sandığı gibi olmadığını fark etmeye, geçmişi, çevresi ve en önemlisi de kendisiyle yüzleşmeye başlıyor. Görünürde mutlu bir aile yaşamı vardır. Kendisini aile yaşamına ve görevlerine adamıştır. Köklü bir aileden gelen sadık kocası avukattır ve hali vakti yerindedir. Üç çocuğunu her zaman en doğru şekilde yetiştirmeye özen göstermiştir. Ancak Joan, anılarında geçmişe yolculuğa çıktıkça, aslında pek çok şeyi yanlış anladığını, birçok bariz detayı görmezden gelip bilinçaltına hapsettiğini fark eder. Geçmişindeki flu kalmış ayrıntıları hatırlar. O, aynen içinde bulunduğu çöl kadar yalnız bir kadındır. Ve aynı o çöl kadar duyarsızdır da bir yandan... Sensiz Bir İlkbahar, bir polisiye yazarından beklenmeyecek ölçüde bir psikolojik derinliğe sahip bir roman. Zaten Christie'nin kendisi de bu kitap için anılarında bizzat 

"İşte şimdi her açıdan içime sinen, yeterince samimi ve tüm anlatmak istediklerimi anlatabildiğim bir kitabı yazdım böylece. Bir satırını dahi değiştirmek istemiyorum. Beni tam anlamıyla tatmin eden bir kitap. Hep böyle bir kitap yazmak istemiştim," demiş. 

                                                                             ★

Yorum : Altın Kitaplar , Agatha Christie'nin polisiye romanlarının tamamını yayınladıktan sonra şimdi de Mary Westmacott'un takma adını kullanarak yazdığı romantik eserleri yayınlamaya başladı.Ben Mary Westmacott takma adını kullanarak roman yazdığını biliyordum ama o romanı kütüphanede bulacağımı bilmezdim :)Görünce hemen ödünç aldım.
 Bana Agatha C. insan psikolojisinden çok iyi anlayan ve bu gözlemlerini iyi bir şekilde yazıya döken bir yazar.Öncelikle bu bir aşk romanı değil. Kitabı elime aldım dedim 'Rabia seni çok derin bir aşk bekliyor hazır ol ' ama yok yani derin bir duygu var ama o aşk değil.Romanda Joan çölde yalnız kaldığı süreçte , kendi iç dünyasında daha önceden fark etmediği , kimseye de yansıtmadığı duygu ve düşünceleri ortaya çıkıyor.Kendini her anlamda mükemmel sanan bir kadın Joan sadece kendi penceresinden baktığı için eşinin ve çocuklarının ona karşı davranışlarını hiç fark etmemiş , tersine bu davranışlara hep bir kılıf uydurmuş.Kitabın sonuna doğru daha derin bir üzüntü yaşıyorsun çünkü o çölde yalnız kaldığı için delirme derecesine gelen kadın , aslında etrafındaki kalabalık içinde yalnızmış ve bunun geç farkına varmış.

Kitabın farklı basımları ;
               
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa