10/recent posts

14 Haziran 2015 Pazar

On Üç Günün Mektupları - Cemal Süreya

Onüç Günün Mektupları
Cemal Süreya
Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı : 136

Arka Kapak : Onuç Günün Mektupları, Türk şiirinin büyük ustası Cemal Süreya'nın 1972 Temmuz'unda, Okmeydanı SSK'da yatan eşi Zuhal Tekkanat'a yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor. Kitabın bu baskısında, önceki baskılarından farklı olarak, Cemal Süreya'nın yine Zuhal Tekkanat'a çeşitli dönemlerde yazdığı 24 mektup daha yer alıyor. Bütün bu mektuplar, gerçek ve düşlerin iç içe geçtiği bir aşka tanıklık ediyor."Sevmek ne uzun kelime!" (C.S.)

Alıntılar : 

'Sevmek ne uzun kelime !
Derin deniz mavisi .''Biz kahkalarımıza da gizleriz.Biz koşuyu kaybettikden sonra koşan atlarız.'


'Göğsüne bastırırken kırar sevdiği şeyi.'


'Şiirdir insanı kurtaran bu karanlıklı , bu berbatlıkla dolu evrende. Bir de sevgiler kurtarabilir'


“Düşünüyorum da aşk sözcüğünü de biraz eksik buluyorum şu senlen ben arasındaki ilişkiye. Daha büyük, daha sağlam bu bizimki. Aşk onun içinde sadece bir kısım galiba. Ötesinde aşkla birlikte, ama yer yer, zaman zaman onu aşan başka duygular, başka esriklikler, başka baş dönmeleri de var bizde. Seni seviyorum ve senin için her şeyim. Beni seviyorsun ve benim için her şeysin. Bir insan için şu kısa hayatta bundan daha büyük ne olabilir ki. Acaba Mecnun Leylâ’yı elde edip onunla evlenseydi, Ferhat Şirin’e kavuşsaydı, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra bizim birbirimize olduğumuz gibi tutkun olabilir miydi? Yangın olabilir miydi? Sen ne dersin buna?”

Yorum : 
İnsan niye mektup yazar ? Ya yüz yüze gelince anlatmak istediklerini açık açık söyleyemiyordur, ya da ikinci kişi uzaktadır , onunla yüzyüze konuşma olanağı yoktur , oturur kağıda döker anlatmak istediklerini.
Öyleyse , ikinic kişiye yazılan bir şeydir mektup.İki kişilik özel bir edimdir.Bu yüzden de gerek yazan , gerekse yazılan açısından çok çok kişiseldir.
Erdal Öz

Aslında söylenecek tüm her şeyi  kitabın başında bize Erdal Öz anlatmış.Kitabı ,  mektupları , sözlerini , satırlarını severek okudum.Cemal Süreya benim sevdiğim şairlerden birisi ve onun karısına , oğluna , şiirlerine verdiği sevgi ve değer beni daha çok memnun etti.


Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa