10/recent posts

26 Haziran 2015 Cuma

İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı : 268

Arka Kapak : "İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu... İçimizdeki şeytan yok... İçimizdeki aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..." Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.

Konusu : 

Roman, Macide ve Ömer isimli iki önemli karakter içerir. Eserde kişilerin iç konuşmaları ve kendileri ile hesaplaşmaları yaygın olarak kullanılmış, bu yolla duygu ve hisler çok başarılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu romanında, Sabahattin Ali toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor.

Alıntılar :  
★ “İnsan dünyaya sadece yemek, içmek ve koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı! Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.”

Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı?

“İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...” 

"Siz burada mısınız? diye başka bir sualle cevap verdi.Sonra: Ne saçma sual, değil mi? diye ilave etti: İşte görüyoruz ki buradasınız.Ne diye sorarız acaba?.. Türkçenin kedine mahsus bir manasızlığı... Dünyada hiç bir lisanda bu kabiliyet yoktur... Saatlerce konuşup hiçbir şey ifade etmemek kabiliyeti!.."

★ Ben şuna inanıyorum ki, üç buçuk günlük ömrümüzü kendimize zehir etmemek için ne mazideki hayatımıza ve kaçırdığımız fırsatlara ne de istikbalin olmayacak hülyalarına kulak asmayarak bugünümüze hapsolup yaşamalıyız..

Yorum  :
Sabahattin Alinin okuduğum 2. kitabı daha önce Canım Aliye , Ruhum Filiz i okumuş ve çok beğenmiştim . Sabahattin Ali'nin kitaplarını bitirdikten sonra 'daha fazla okumalıyım ' hissine kapılıyorum.İçimizdeki şeytan kitabını beğendim.Zaten kitabın en önemli noktalarından biri karakterlerin iç dünyasında hissettiklerine yer verilmiş olmasıydı.Ben bu kısımları da beğendim.Aslında dışarıdan bakılınca ne kadar farklı düşüncelere sahip olduğumuz  ama iç sesimizin ne kadar kötüye gidebileceğini göstermiş bize Sabahattin Ali.Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa