10/recent posts

21 Haziran 2015 Pazar

Yekta Kopan - Aile Çay Bahçesi

Aile Çay Bahçesi
Yekta Kopan
Can Yayınları
Sayfa Sayısı : 144

Arka Kapak : Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının... Sa-hi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanım'ın kızı Müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle.

Yekta Kopan'ın yeni romanı Aile Çay Bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen... Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın... Kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.


Alıntılar : 

<<...çocukluk, utanılacak sayısız anının birikimidir. >>


<< Ömrüm boyunca, ikinci el eşya satan bir dükkanın vitrinine bakar gibi baktım hayatıma.>>

 << O sırtıma pat pat vurdukça içimde dereler aktı.>>Yorum :  
Yekta Kopan ' ın okuduğum ikinci kitabı 'Aile Çay Bahçesi '.Daha önce ' İki Şiirin Arasında  ' kitabını severek okumuştum.Aile Çay Bahçesi benim uzun zamandır okunmayı beklenen kitaplarım arasındaydı.Kitaba gelirsek konu olarak beni çok etkiledi.Müzeyyen çok güç olan bir karakterdi bana göre , kardeşi ailesi ve çevresi çok yormuş onu.Kitabı bıraktığım zamanlarda Müzeyyeni düşünmedim değil.Yekta Kopan ' ın bu yazım tipini seviyorum sizi etkiliyor , kitabın içine çekiyor , ve kalan hikayeyi birlikte yaşıyorsunuz.Kesinlikle etkileyici bir anlatım.

Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa