10/recent posts

18 Mayıs 2015 Pazartesi

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma !!!


Herkese Merhaba :))

Bugün size Hürriyet Kelebek de yer alan kitap okuma alışkanlığı kazanımıyla  alakalı bir kaç tavsiye paylaşacağım.Aslında çoğumuz bunu alışkanlık haline getiremediğimiz ve ya bize hitap etmeyen bir kitap ile başladığımız için '' Kitap Okuyamıyorum '' cümlesini kuruyoruz. 
Eğer okumanın eğlenceli olduğunu düşünürseniz hakikaten eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz.


1- BİR KİTAP SEÇİN
Etrafta hiç kitabın olmadığı bir yerdeyseniz, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulun. Gazete, dergi, roman; herhangi bir şey… Önemli olan; seçtiğiniz yayının size bir başlangıç sağlaması. Buradaki püf noktası şu: Sakın ilk etapta çok kalın ve ağır bir kitap seçmeyin!
İlk etapta eski ve yabancı kelimeleri içeren, anlaşılması zor kitapları seçmeyin!!

2- GÜNLÜK OKUMA RUTİNİNİZ OLSUNNe okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 15 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 15 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 15 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin. Zamanla 15 dakikayı günde 20-30 dakikaya çıkarın.
Bir gün bile okuma rutininizi bozmayın.!!
15 dakikalık okuma rutininizi 1 gün sonra 30-60 dakikaya çıkarmaya kalkmayın. Bu sizi baskı altına sokabilir ve vazgeçmeniz için bahane üretmenize sebep olur!!3- SIKILDIYSANIZ YARIDA BIRAKIN
Başladığınız kitaba bir türlü odaklanamıyorsanız, sıkılıyorsanız veya bitiremeyecek gibi hissediyorsanız sakın kendinizi suçlamayın ve korkmayın! Bu çok normal. Hiç kimse her başladığı kitabı bitiremez. ‘İlla bitireceğim’ baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Tekrar tekrar denemenin hiçbir mahsuru yok. Hemen yeni bir kitaba başlayın.
Sevmediğiniz bir şeyi okumak için kendinizi çok zorlamayın!!4- SOSYAL MEDYADA OKUDUĞUNUZ KİTABI DUYURUN
İnsanlarla paylaşmak sizi motive edebilir. Örneğin Facebook ve ya WhatsApp durumunuzu ‘kitap okuyor’ olarak değiştirebilir, okuduğunuz roman hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. 


5- BİR KİTABA BAŞLAMADAN ÖNCE, MASANIZIN ÜZERİNE KİTABIN ANLATTIĞI EŞYALARI KOYMAYI DENEYİN
Hikâyeler ve kurmacalarda her zaman küçük betimlemeler olur. Kitabın anlattığı eşyayı masanızın üzerine koyup o paragrafları okurken eşyaya bakmak konsantrasyonunuzu artırabilir. 6- NE OKUYACAĞINIZA KARAR VERMEDEN ÖNCE ELEŞTİRİLERİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kitap ekleri bu konuda size yardımcı olabilir. Güvendiğiniz isimlerin önerdiği kitapları takip edin. İlginizi çekebilecek konuları işleyen romanları bir kenara not edin. Kendinize ‘okuma listeleri’ oluşturun. Bu listeye sadık kalın.


 Her zaman olumlu olun!  Kitabı okumadan önce kendinize, “Çok iyi vakit geçireceğim!” deyin.
 İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar
 Gün geçtikçe ve okuma alışkanlığınız oturdukça daha çok zevk alacağınızı unutmayın
Etiketler
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
4 yorum:
 1. Sıkıldıysanız yarıda bırakın maddesine kesinlikle katılmıyorum.Burada atladığımız bir şey var.Sıkılarak ve zorlanarak bir kitabı bitirmenin insanı çok geliştirdiğini biliyor muyuz? Sıkılınca bırakmamalı aksine o kitabı bitirmeye zorlamalıyız ki kendi açımdan söylüyorum bu bana çok şey kazandırdı.Diğer maddelere katılıyorum kalın kitap kısmını da atlarsak:) Güzel paylaşım;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtiraf ediyorum bilmiyordum :) Aslında bende bazı kitapları yarım bıraktığım oluyor ama dediğinizi kesinlikle deneyeceğim :)

   Sevgilerle

   Sil
 2. Tavsiyeler gerçekten çok ilgi çekici, keşke blogunuzu ve bu yazınıza daha önceden rastlasaydım :) Şimdi bu durumda olmazdım ; http://www.mustafaalniak.net/2015/05/sonunu-getiremedigim-kitaplar.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Kitaplara baktım 'Psikopat' hariç diğer kitaplar sanki bitirilebilirdi ama bence kitap sana bekleneni vermemiş :) umarım yarım kitapların daha artmaz.

   Sil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa