10/recent posts

20 Şubat 2015 Cuma

Agatha Christie - On Küçük ZenciOn Küçük Zenci
 Agatha Christie

Altın Kitap Yayınevi
Sayfa Sayısı :191
Kategori : 9Arka Kapak :
 Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’nda ki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar..

Yorum : On küçük zenci yemeğe gitti, Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz. Dokuz küçük zenci geç yattı, Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz. Sekiz küçük zenci Devon'u gezdi, Biri geri dönmedi. Kaldı yedi. Yedi küçük zenci odun yardı, Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı. Altı küçük zenci bal aradı, Birini arı soktu. Kaldı beş. Beş küçük zenci mahkemeye gitti, Biri idama mahkum oldu. Kaldı dört Dört küçük zenci yüzmeye gitti, Birini Balık yuttu. Kaldı üç. Üç küçük zenci ormana gitti, Birini ayı kaptı. Kaldı iki. İki küçük zenci güneşte oturdu, Birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci. Bir küçük zenci yapayalnız kaldı. Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.Kitabın ana fikri bu şiir üzerinden ilerliyor.Ama şiiri bilmenize rağmen tahmin etmeniz olanaksız.Okurken aklınızda bir çok isim , olay geçiyor ama kitap sonunda sizi çok şaşırtıyor.

Kitabın sizi etkilemesinin bir sebebi de  ölüm olayları şiir üzerinden birebir gitmesi ve ortadan kaybolan küçük zenci bibloları ayrıca her konuğun hikayesi de buna katabilirim.
Beni özellikle Vera 'nın hissettiği derin vicdan azabı etkiledi  
diyebilirim .

Kitabın son sayfasına kadar ne olduğunu anlamıyorsunuz bu sebeple de kitabı çok kısa sürede bitirmeniz mümkün.

Kesinlikle Tavsiyemdir !!Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
2 yorum:
  1. Henüz hiç Agathe okumadım:)Polisiye sever biri oalrak kendimden utanıyorum:) En kısa zamanda bir Agathe okunmalı.Paylaşımına sağlık.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eminim Agathe yı seveceksin :) Okuyucu kendine bağımlı yapma gibi bir özelliği vardır :)

      Sil

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa