10/recent posts

15 Şubat 2015 Pazar

Kırmızı Pazartesi - Gabriel García Márquez


                                                              Kırmızı Pazartesi
Gabriel García Márquez
Can Yayınları
Sayfa Sayısı : 111
Kategori : 21

Arka Kapak : Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez'in 1981'de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya'da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar'ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin portesini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruh çözümü niteliği de kazanmış oluyor

Yorum : 

Sürekli ertelediğim ve okuduktan sonra ertelediğime pişman olduğum bir kitap daha.
Arka kapak gayet açık ve net anlatıyor aslında kitabın konusunu bize.Önceden işlenecek bir cinayet var.Fakat işleneceği bilindiği halde kimsenin bir şey yapmadığı bir cinayet.Santiago Nasar'ın öldürüleceği okuduğunuz ilk sayfada yazıyor.Bu bir namus cinayeti de belli oluyor hatta katilleri bile belli.Kitapda belli olmayan nokta ise Nasar 'ın bu eylemi gerçekleştirip , gerçekleştirmediği.
 Kitabı  okurken  kendinizi “neden biri bir şey yapmıyor” diye sorgulayabilirsiniz

İnsanoğlunun sorumluluktan kaçışının ve ön yargılarının başarılı şekilde anlatıldığı, yazarının bile “En güzel eserim” diye tabir ettiği bir başyapıt bu.
 Kırmızı Pazartesi de tavsiyemdir:)
Kitabın farklı basımları ;

                                                                    
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa