10/recent posts

5 Şubat 2015 Perşembe

Hayvan Çiftliği - George Orwell


George Orwell
Hayvan Çiftliği
Can Yayınları
Sayfa Sayısı : 129
Kategori : 6


Arka Kapak :
İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok Bin dokuz yüz seksen dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 1940'lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği'nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamındna olabilecek kişilerdir. Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı'dır. Küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır.

Konusu :

 
Hayvan Çiftliği’nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliği yönetimi ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. Kitabın başlarında"Bütün hayvanlar eşittir" diyen Koca Reis’in bu sözü garip bir değişikliğe uğramıştır"Bütün hayvanlar eşittir; ama bazı hayvanlar daha eşittir." Bir baskı biçiminin yerini, başka bir baskı biçimi almıştır. Hayvanların eski efendileri insanlar ile yeni efendileri domuzlar, Çiftlik Evi’nde, bir şölen sofrasısının başında toplanmışlardır. Çiftliğin ezilen hayvanları, korka korka Çiftlik Evi’ne yaklaşır, yüzlerini cama dayayarak içeride olup biteni izlemeye koyulurlar: Tombul yanakları attığı kahkahalardan mosmor kesilen Bay Pilkington, kadehini zafere kaldırır ve ‘espri’yi patlatır: "Siz aşağı kesimlerden hayvanlarınızla uğraşmak zorundasınız; biz de bizim aşağı sınıflarımızla uğraşmak zorundayız!" Dışarıdaki hayvanlar tam o sırada içeridekilerin yüzünde bir tuhaflık sezerler. İnsanlar ile domuzları birbirinden ayırt edememektedirler. İnsanlar domuzlara, domuzlar insanlara dönüşmüşlerdir.

Hayvan Çiftliği korkunç sonla biten bir “peri masalı”dır.


                                                    "BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR
                                                        AMA BAZI HAYVANLAR
                                                  ÖBÜRLERİNDEN DAHA EŞİTTİR”

 Yorum : 
Kütüphanede olmaması beni çok üzmüştü en sonunda internet den pdf şeklinde indirip okudum

Kitabı İndirmek İçin Tıklayınız :)

Gel gelelim Hayvan Çiftliği Kitabına ,Kitabın dili sade kurgu olarak da gayet akıcı bir kitaptı ayrıca karakterlerin gerçekliği ( eylemleri ,tavırları ,düşünme şekilleri ) benim hoşuma giden unsurlardandır
 


Kitap konusu  olarak so
syalizm eleştirisi dendiğini ve Stalin yönetimini çok iyi yansıttığını söyleyen yazılar görmüştüm.
Bunun hakkında bir yorumum yok ama kitabı okuduktan sonra günümüz ile birçok kesite rastlayabilirsiniz 


Tabi bir de  kitap şöyle bir gerçeği sunuyor bizlere aslında her gelen kendi kurallarıyla eşitliği sağlama derdinde. Kitap “bütün hayvanlar eşittir.” kavramı ile başlayıp “bütün hayvanlar eşittir ama bazılalrı daha eşittir.” sloganı ile sonlanmakta.

Kitabın Filmini İzlemek İçin Tıklayınız :)Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa