10/recent posts

17 Şubat 2015 Salı

Aşkın Gözyaşları # 3 - Sinan Yağmur

Sinan Yağmur
Aşkın Gözyaşları ( Kimya Hatun )
Karatay Akademi Yayınları
Sayfa Sayısı : 272
Kategori : 22

Arka Kapak : "Şems! Ey seyyarelerin en tekinsizi! Çarpacak bir beni mi buldun? İyi ki beni buldun. Hoş âmedî! Hoş âmedî! Seni arıyordum Şems! Ama dağıla dağıla. Seni bekliyordum Şems! Ama savrula savrula…
Allah'ım beni Şems ile yarala! Öyle yarala ki akan gözyaşlarım cehennemi söndürsün. Ağlamaktan kör olup görmesem de cennetini. Sen varsın ya! Şems, Kimya'nın yüzüne doğru eğilirken, pencereden bir ışık huzmesi süzüldü odaya. Oda göz kamaştıracak bir şekilde ışıkla dolmuştu. Bir gül kokusu yayıldı odanın her yanına. Kimya başını pencereye doğru çevirdi. Hemen ayaklarını dizlerine, dizini ise karnına doğru çekti. Tıpkı bir bebeğin anne karnında durması gibi. Kimya yatağın içinde doğrulmaya çalıştı. Tebessüm etti. Dudağından; "Efendimiz... Efendimiz..." Başı yastığın sağ ucuna düştü."
Herkes kendi yüreğinin diline uygun kitaplar okur. Bu kitapta okuyucu, içinin içtenlikle dolu sesini duyacaktır. Her bir bakışı ömrünün Şems'ini arayan, her bir adımı özünün aşk kapısını aralayan, Kimya'nın sessiz ağıtına aşkın gözyaşları ile katılan, o saf yüreklerini okuyacaklar.

Konusu :  Aşkın Gözyaşları: Kimya Hatun Türk yazar Sinan yağmur tarafından kaleme alınmış olan biyografik roman türünde bir eser. Konusu; zaten kitabın isminden de anlaşılacağı gibi Aslen Müslüman bir baba ve Hristiyan bir anneden olma Kristina’nın hayatı konu edilmektedir. Sonraları babası vefat etmiş, annesi İslam’ı kabul etmiş ve ardından Konya’ya göç etmiş. Kristina’da İslam’ı kabul ettikten sonra ismini Kimya olarak değiştirmiştir. Sonraları ailesi ile Konya’ya göçmüş. Burada dul kalan annesi birilerinin vesilesi ile Konya’nın yıldızı olan Mevlana Celaleddin Rumi ile evlenmiştir. Bu kitap, işte Mevlana Hazretlerinin üvey kızı olan Kimya Hatun’u onun Şems Hazretleri ile karşılaşması konu ediniyor. Aşkın Gözyaşları serisinin 2. ve 3. kitaplarını daha çok beğendiğimi söylemeliyim.Zaten ilk kitaptan beri Kimya Hatunu merak etmiştim ve bu kitabını beğendim.Genel olarak aynı olay örgülerini Kimya Hatunun duygu ve düşünceleri ile okudum bu kitap da. Bazı yerlerinde konunun saptığını düşünsem de genel olarak kitabı beğendim. Hem keyif veren hem de bazı düşünceleri size hissettirebilen bir kitap.
İyi Okumalar!!


Alıntılar : 

★  
Bizi anlamanızı, anlayanların bize Fatiha ve üç İhlas okumasını istirham ediyorum. Aşkın adına. Aşkın nârına...Biz aşkı yaşadık, aşkla yaşadık, aşkla sonsuzluğa ulaştık.

★ 
Aşkın bedeli sınırsız olmalıdır ve nereye kadar götürüyorsa, oraya kadar gidilmelidir. Hiç kimse kahır yaşamak için aşık olmaz. Kahrın da hoş, lütfun da hoş diyebilmektir aşk. Hak edişin hesabı tutulmaz.


★ Âdem Havva’ya her görüşte ilk kez görür gibi sevdalıydı, her ayrılışta son kez görüyormuşçasına vedalıydı.


★ “Seni ne geç bulmuştuım halbuki...”dedi. Bu kadar erken nasıl bırakırım?
-Ağlama Şems’im ağlama. Öleceğime değil sana doyamadığıma yanıyorum. Ağlama Şems! Ağlama. Gözyaşlarını içesim gelir. Ağlama!”
Aşkın gözyaşları sağanak olmuştu...Aşkın Gözyaşları ( Tebrizli Şems ) Okumak İçin Tıklayınız

Aşkın Gözyaşları ( Hz. Mevlana ) Okumak İçin Tıklayınız
     


                                                         
         

Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa