10/recent posts

18 Ocak 2015 Pazar

Agatha Christie - Üçüncü Kız


Agatha Christie
Üçüncü Kız
Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı : 223
Kategori : 1
            

                                                                            ★

Arka Kapak :
 
Her şey, Hercule Poirot’un kahvaltı masasının başında otururken başladı. Poirot, kahvaltı masasının başında oturuyordu. Elinde, dumanı tüten bir fincan kakao vardı. Tatlı şeyleri çok severdi. Doğrusu elindeki çörek de kakao ile iyi gidiyordu. Hercule Poirot, Büyük Eser’ini yeni bitirmişti; ünlü dedektif romanı yazarlarının bir analiziydi bu. Belçikalı dedektif, Edgar Allen Poe’dan sert bir dille söz etmek cesaretini göstermiş, Wilkie Collins’in o fazla romantik eserlerinde metot ve düzen olmadığından yakınmıştı. Üstelik hemen hemen tanınmamış iki Amerikalı yazarı öve öve göklere çıkarmıştı. Fakat her şey sonunda bitmiş, Poirot, uzun bir çalışma döneminin ardından dinlenmeye çekilmişti. İşte tam da bu sabah, artık yeterince dinlendiğini düşünüyordu. Başını sallayarak, kakaosundan bir yudum daha aldı. Bir saniye sonra kapı açıldı ve içeriye George girdi.


Agatha Christie, Üçüncü Kız’a, Poirot’a yazdırdığı bir ‘polisiye roman incelemesi’ ile başlasa da, Üçüncü Kız’ın konusu oldukça farklıdır. Üstelik Üçüncü Kız romanında karşımıza bir başka polisiye roman yazarı çıkarmaktan da kaçınmaz: Ariadne Oliver. Yaşlı ve meraklı Ariande, Poirot’un bulmacayı çözmesine yardımcı olacaktır.Restarickler’in kızı Norma Restarick etrafında dönen olaylar Güney Afrika’ya kadar uzanır. İlginç bir ‘dolandırıcılık’ hikayesi ile karşı karşıya kalan Poirot, olayları, keskin zekası ile çözmeyi başaracaktır.

Londra’da üç genç kız

Londra’da bir apartman katında yaşayan üç genç kızın birbirinden farklı meslekleri vardır. Kızlardan biri sanat galerisi yöneticisi diğeri yetenekli bir özel sekreterdir. Üçüncü kız ise Norma Restarick’den başkası değildir.Yorum :

Agatha Christie dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarıdır. Eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur.Yazan dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan Hercule Poirot’yu yaratan Christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullandı.  

                                                                                       
 Eğer canım polisiye roman okumak isterse benim tercihlerimin arasında kesinlikle Agahta Christie olur. Daha önce ''Nil'de Ölüm '' ve ''16:50 Treni ' okumuştum.Önce yazarı sevmemin bir sebebi de okuyucuyu ters koşe yapması ve kesinlikle Hercule Poirot  bu kitapla yine onunla karşılaştım.Kitap konusu hakkında bir şey demek istemiyorum çünkü yine doğru kişiyi tutturamadım :))Kitabı genel olarak beğendim , polisiye roman okumayı sevenlere tavsiye ederim . Buna ek olarak okuduğum kitabın kitabın filmini izlemek için Tıklayınız.

Film konusunda aynı şeyi söylemeyeceğim çünkü her zaman ki gibi kitap dan biraz farklı kurgulanmış :)


                                                  İyi Seyirler ve İyi Okumalar !! ;                                                 
Beğendiysen Paylaşabilirsin :)
Hiç yorum yok:

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşmaktan Çekinmeyin ツ

404

Lütfen Korkmayın

Aradığınız içerik silinmiş olabilir veya yanlış bir arama yapmış olabilirsiniz.

Anasayfa